Аромат на Риган

Името на билката идва от гръцки език и означава „радостта на планината“. Растението притежава редица лечебни свойства.
Етеричното масло от риган /Origanum vulgare/ се добива чрез парна дестилация на билката.

Притежава силно противовъзпалително, противовирусно, противогъбично и антисептично действие при заболявания на дихателните пътища, както и стимулиращо действие при проблеми с храносмилателната система.

Действа тонизиращо и ободряващо. Препоръчително е използването му за пречистване на въздуха в болнични стаи в комбинация с цитрусови аромати / например 1 капка етерично масло от риган / 5 капки етерично масло от сладък портокал/.

На емоционално ниво носи стабилност и устойчивост. Възвръща изгубените сили при дълга и мъчителна борба с болест. Събужда куража и енергизира. Увеличава гъвкавостта, отдадеността. Има способността да носи смирение. Успокоява, балансира емоциите, прочиства мислите и служи като защита срещо негативна енергия и влияния.

Идентифицират го като мощен натурален антибиотик със силно антибактериално действие с широк спектър. Често влиза в рецепти за бленди против гъбички по ноктите.

Хармонира с ароматите на лавандин, лавандула, лимонена трева, цитронела и атласки кедър.

Може да има дразнещо действие върху кожата. Не се препоръчва при бременни, бебета и деца.

На чисто с етеричните масла

Етеричните масла са чудесна алтернатива на силните химически препарати, с които почистваме и поддържаме хигиената удома. С тяхна помощ можем да избегнем употребата на редица агресивни препарати. Голяма част от етеричните масла притежават антибактериални, противогъбични, противовирусни и дизенфекциращи свойства, което освен за терапия, ги прави приложими и в почистването на дома. А освен всичко след тяхната употреба, ароматите, които остават в помещенията са приятни и ненатрапчиви.

С етеричните масла от Лимон и Мащерка можете да почиствате успешно хладилника и да премахвате неприятните миризми в него. Върху памучен тампон накапете 1 капка етерично масло от лимон и 1 капка етерично масло от мащерка и го оставете в някой от ъглите на хладилника.
Тези масла ще неутрализират неприятните миризми и ще предотвратят развитието на бактерии. Ако искате да почистите хладилника, разредете предварително 2 капки етерично масло от мащерка и 3 капки етерично масло от лимон в 10 мл спирт, и получената течност добавете към 40 мл вода. Най-удобно ще бъде да използвате шише с пулверизатор, в което да съхранявате получената течност.

За почистване на теракот подходящи са етеричните масла от сладък портокал и лавандула. В съд с 2 литра топла вода е достатъчно да добавите 5 капки етерично масло и с течността да почистите пода.

А ако използвате прахосмукачка с воден филтър, можете да добавите във водата етерични масла от лютива мента или лимонена трева, които имат силни дизенфекциращи и антимикробни свойства. В контейнера с вода е достатъчно да добавите 1-2 капки етерично масло по избор.

За поддържане на хигиената на санитарния фаянс
много ефикасни са етеричните масла от бял бор, чаено дърво и евкалипт. За целта можете да разредите етеричните масла в течен кастилски сапун, който да използвате за измиване и почистване на санитарните помещения. Тези етерични масла имат свойствата да премахнат натрупани мръсотии, унищожават бактериите и прочистват въздуха. В 50 мл кастилки сапун са нужни общо 10-15 капки етерично масло или комбинация от няколко.

Не забравйте, че етеричните масла са силно концентрирани субстанции и това, че са получени от естествени суровини, не ги прави безопасни и безвредни, когато се използват неправилно. Етеричните масла не бива да се използват неразредени при почистването на лакирани повърхности или пластмаса, защото могат да ги разтворят или разядат. Препоръчително е да използвате ръкавици докато почиствате с тях.

Рецепта за спрей за почистване на йога постелка

80 мл вода (за предпочитане дестилирана)
20 мл ябълков оцет
10 капки етерично масло от лимонен евкалипт
10 капки етерично масло от лавандула
5 капки етерично масло от лютива мента

Добавете етеричните масла към оцета, който след това смесете с водата. Използвайте стъклено шише с пулверизатор, в което да съхранявате получената течност. Редовно впръсквайте течността върху вашата йога постелката, след което можете да почистите с мека кърпа.

Статия и рецепти: Валентина Славова
Изброените етерични масла можете да откриете на www.ekomag.bg

Ароматерапия по време на бременност и раждане

Употребата на етеричните масла по време на бременността има много ползи, но крие и известни рискове. Поради това ароматерапията през този важен период трябва да се използва разумно и предпазливо.

За справяне с неприятните сутрешни неразположения като гадене и повръщане през първите месеци от бременността, много подходящи са етеричните масла от джинджифил, лимон и сладка мента. Препоръчително е да ги използвате сутрин в арома лампа в следната комбинация:
2 капки етерично масло от джинджифил
2 капки етерично масло от лимон
1 капка етерично масло от сладка мента

Физическата умора и подуването на крайниците е друго често срещано оплакване от бременните. Етеричните масла, които намаляват отоците и съживяват тялото са лавандула, грейпфрут, индрише, бергамот.
Най-добре е, ако ги използвате вечер под формата на арома вана:
1 капки лавандула
2 капки грейпфрут
2 капки индрише

Преди да се добавят етеричните масла към водата във ваната, добре е да се разредят в малко базово масло, например в 2 мл масло от сладък бадем или зехтин.

Бременните жени често се оплакват от безсъние или страхове, които ги държат будни по цяла нощ. За успокояване на нервната система и пълноценна почивка, подходящи етерични масла за този период са лавандула, мандарина, портокал, бензое, нероли, иланг-иланг и сандалово дърво.
Могат да се използват в арома лампа или в арома вана преди сън.
Можете да си направите рол-он със следните масла, които да нанасяте върху слепоочието, зад ушите, врата и на китките преди лягане:
1 капка иланг-иланг
2 капки мандарина
1 капка бензое

Добавете капките етерични масла в 10 мл масло от жожоба в стъклен рол-он.

Притеснението от появата на стрии занимава бременните от момента, в който научат хубавата новина. Ароматерапията е чудесно решение за превенция срещу този проблем. Етеричните масла, които се грижат за еластичността на кожата са сладък портокал, мандарина, нероли, лавандула, а базовите масла от сладък бадем, авокадо, шипка, кайсиевия ядки, арган, карите и какао са подходящи за хидратация и подхранване на кожата в този период.

Използвайте масажно масло за зоната на корема, ханша и бедрата още от първите месеци на бременността. Най-добре е да го нанасяте сутрин и вечер.
Подходяща комбинация за грижа за кожата срещу стрии е следната:
5 капки лавандула
3 капки етерично масло от нероли
7 капки етерично масло от сладък портокал
Добавете етеричните масла в 50 мл от следната смес базови масла:
20 мл базово масло от авокадо
10 мл базово масло от шипка
20 мл маслен извлек от невен


Следродилната депресия
е често срещан проблем при родилките, който успешно може да се реши с помощта на етеричните масла от роза, жасмин, бергамот, сладък портокал, бензое, лавандула и тамян. Ароматите на тези масла действат балансиращо на хормоните и спомагат за по-лесно адаптация към промените. Етеричните масла могат да се използват в арома лампа или арома вана.

По време на бременността не всички етерични масла са безопасни за употреба. Някои крият рискове от предизвикване на контракции и други нежелани реакции. Препоръчвам ви да използвате само тези етерични масла, които са подходящи за този период.

Статия и рецепти:Валентина Славова
Посочените етерични масла, базови масла и маслени извлеци ще откриете на www.ekomag.bg

Ароматерапия при безсъние

Безсънието е често срещан проблем, който се отразява неблагоприятно върху качеството на живот, работоспособността, концентрацията, настроението и може да доведе до повишаване на тревожността и депресията.

Ако заспивате трудно или се събуждате рано през нощта и не можете да заспите отново, имате проблеми със съня, което води до некачествена почивка и непълноценно възстановяване на физическите и умствени сили.

Ароматерапията предлага чудесни възможности за справяне с безсънието. Редица етерични масла намаляват тревожността и напрежението, прогонват лошите мисли, отпускат нервната система.

Някои от маслата, които притежават седативни качества са:
Екстракт от Ванилия – Сладкият аромат действа отпускащо и релаксиращо, и се харесва дори от най-малките.
Етерично масло от Ветивер – Ароматът му е тежък, дървесен и напомня за влажна земя. Има силно заземяващо действие и доказан ефекти при проблеми със съня.
Етерично масло от Иланг-иланг – Това масло притежава силен, опияняващ цветен аромат. Отпуска и успокоява, но трябва да се използва в ниски концентрации заради силния аромат.
Етерично масло от Лавандула – Ароматът на лавандулата е известен със своите качества да намалява напрежението, успокоява ума и тялото.
Етерично масло от Маточина – Свежият лимонов аромат на това масло намалява тревожността, успокоява емоциите и помага за по-добър сън.
Етерично масло от Немска лайка – Билковият аромат на немска лайка успокоява ума и намалява стреса.

Няколко са начините, по които можете да използвате тези масла, за да подобрите качеството на съня си.
Арома лампа – Един от най-лесните начини за употреба на етеричните масла в нашето ежедневие. Независимо дали използвате арома лампа със свещичка или електрическа арома лампа, достатъчно е да добавите 4-5 капки във водата и да оставите аромата да изпълни помещението, в което ще спите. Препоръчително е да включите арома лампата минимум 30 мин. преди лягане, за да може въздухът да се насити с ароматни молекули.

Арома вана
– Този начин е изключително приятен и съчетава успокояващите свойства на маслата с водата, като по този начин двете действат в синергия и отнемат напрежението и отпускат тялото и ума. Към водата във ваната трябва да добавите между 6-8 капки етерично масло, което предварително сте разтворили в 2 мл масло от сладък бадем (или всяко друго базово масло).

Спрей – В шише с пулверизатор с вместимост 100 мл налейте 90 мл вода и към нея добавете етерични масла по желание, които преди това са разтворени в 10 мл спирт. Преди употреба разклатете интензивно. С тази течност напръскайте възглавницата преди лягане, както и въздуха около вас. Още по-голям ефект би имало, ако вместо вода, използвате някоя от флоралните води от лайка, лавандула или маточина.

А ето и две изпитани рецепти за справяне с безсънието.
1. За арома вана – в 2 мл масло от сладък бадем разредете 4 капки етерично масло от мандарина, 2 капки етерично масло от лавандула и 2 капки етерично масло от ветивер. Получената смес добавете към водата във ваната.
2. За спрей – в 10 мл 95% спирт добавете 10 капки етерично масло от маточина, 10 капки етерично масло от иланг-иланг, 20 капки екстракт от ванилия. Получената смес добавете към 90 мл флорална вода от лавандула. Преди употреба, разклащайте интензивно. С тази течност напръскайте възглавницата преди лягане, както и въздуха около вас.

Статия и рецепти: Валентина Славова
Изброените съставки за рецептите ще откриете на www.ekomag.bg

Направи си сам: Ароматни масла

Лятото е идеалното време, в което можем да приготвим сами масла от ароматни билки. Така наречените маслени извлеци се получават чрез накисване на билките в растително масло.

Най-добре е маслото да е сравнително стабилно, каквито са зехтина или маслото от слънчогледови семки. Билките трябва да се берат рано сутрин и от незамърсени райони. Задължително трябва да се изсушат за няколко дни, защото влагата в тях може да предизвика бързо разваляне на маслото. След като са достатъчно сухи, билките се нарязват на ситно и се поставят в чист и сух буркан. Заливат се с масло, така че напълно да покрие растителния материал. Билките престояват в маслото между 30-40 дни като бурканът с тях се съхранява на тъмно и прохладно място. След този период, маслото се прецежда и се съхранява в тъмна бутилка в хладилник. Срокът на годност е между 8-12 месеца.

Маслените извлеци от ароматни билки са подходящи както за терапевтични, така и за козметични цели. В сравнение с етеричните масла, маслените извлеци не са така концентрирани, което ги прави приложими при бебета, деца и чувствителни към аромати хора. Не по-малко предимство е, че за разлика от етеричните масла, сами можем да си приготвяме в домашни условия маслените извлеци. Чрез тях можем да извличаме аромати на растения, от които не могат да се добият етерични масла.

6 маслени извлека от най-популярните билки през лятото:

1. Жълт кантарион – Има регенериращо действие. Използва се при натъртвания, мускулни травми, невралгични болки и изгаряния.
2. Лавандула – Действа успокояващо и регенериращо. Използва се при проблеми със съня. Подходящо за всеки тип кожа, включително бебешка и детска.
3. Лайка – Има успокояващо, противовъзпалително и имуностимулиращо действие. Използва се за суха и чувствителна кожа.
4. Мащерка – Има болкоуспокояващо, противовъзпалително и стимулиращо действие. Подходящо за мазна и смесена кожа.
5. Невен – Има успокояващо и противовъзпалително действие. Подходящо за чувствителна и суха кожа. Намира широко приложение в продукти за напукана кожа.
6. Розмарин – Има ревитализиращо, тонизиращо и регенериращо действие. Ефикасно при мазна и смесена кожа. Подходящо в антицелулитни комбинации.

Рецепта за масажно масло с регенериращо и противовъзпалително действие.
Маслото е подходящо при възпалена и зачервена кожата вследствие на механично изгаряне или излагане на слънце.

15 мл маслен извлек от невен
10 мл маслен извлек от лавандула
5 мл маслен извлек от жълт кантарион
10 мл масло от шипка
5 мл масло от авокадо
5 капки етерично масло от роза
5 капки етерично масло от смирна
5 капки етерично масло от немска лайка

Статия и рецепти: Валентина Славова
Всички изброени съставки за рецептата ще откриете на www.ekomag.bg

Ароматна грижа за лицето и тялото през лятото

Лятото е вече на прага ни. Сега е момента да се погрижим за кожата си и да я подготвим за настъпващите топли дни.

Етеричните и базови масла са отлични помощници в грижата за здрава и красива кожа и коса. Но добрите резултата са гарантирани само ако правилно сте избрали маслата според типа кожа и сте ги приложили съобразно основните правила в ароматерапията.

За по-мазна или смесена кожа са подходящи базовите масла като жожоба, гроздови семки, шипка, лешник в комбинация с етерични масла като индрише, розмарин, иланг-иланг, лавандула.

Сухата и зряла кожа се нуждае от по-плътни масла като карите, арган, кайсия, праскова, авокадо, които могат да се съчетаят с етерични масла от роза, нероли, тамян, сандалово дърво.

Комбинация за смесена кожа

20 мл Масло от жожоба
10 мл Масло от шипка
3 капки Етерично масло от сладък портокал
2 капки Етерично масло от индрише
1 капка Етерично масло от пачули
Начин на приготвяне: В чисто и сухо шишенце смесвате първо базовите масла, след което добавяте капките от етеричните масла. Затваряте шишенцето плътно и го разтривате между ръцете си 1-2 минути, докато базовите и етерични масла се смесят напълно.

Комбинация за суха кожа
21 грама Масло от карите
5 грама Масло от арган
4 грама Масло от авокадо
2 капки Етерично масло от роза
2 капки Етерично масло от палмароза
2 капки Етерично масло от сандалово дърво
Начин на приготвяне: В чист и сух стъклен съд поставяме твърдото масло от карите на водна баня, докато се втечни напълно. Към него добавяме течните базови масла от арган и авокадо. Когато се смесят напълно, прехвърляме базовите масла в стъклено бурканче и добавяме етеричните масла. Разбъркваме отново до пълното разтваряне на етеричните в базовите масла и оставяме сместа да се охлади и стегне. След стягане консистенцията трябва наподобява меко масло.

Освен за кожата на лицето си, с помощта на ароматерапията можем да се грижим и за кожата на тялото ни. Някои от етеричните масла имат силно детоксикиращо, тонизиращо и регенериращо действие. Етеричните масла като розмарин, кипарис, индрише, хвойна, салвия склареа имат антицелулитно действие и изглаждат кожата в проблемните зони.

Комбинация за проблемни зони с антицелулитно действие

20 мл масло от сусам
20 мл масло от гроздови семки
10 мл масло от шипка
10 капки Етерично масло от лимон
8 капки Етерично масло от розмарин
7 капки Етерично масло от индрише
Начин на приготвяне: В чисто и сухо шишенце смесвате първо базовите масла, след което добавяте капките от етеричните масла. Затваряте шишенцето плътно и го разтривате между ръцете си 1-2 минути, докато базовите и етерични масла се смесят напълно.

Балсам за пети с хидратиращо и дезодориращо действие
1 грам Пчелен восък
18 грама Масло от какао
6 грама Масло от невен
5 грама Масло от авокадо
5 капки Етерично масло от Немска лайка
4 капки Етерично масло от Лимонено чаено дърво
3 капки Етерично масло от Смирна
Начин на приготвяне: В чист и сух стъклен съд поставяме восъка и твърдото масло от какао на водна баня, докато се разтопят напълно. Към тях добавяме течните базови масла от невен и авокадо. Когато се смесят напълно, прехвърляме базовите масла в стъклено бурканче и добавяме етеричните масла. Разбъркваме отново до пълното разтваряне на етеричните в базовите масла и оставяме сместа да се охлади и стегне.

Автор на статията и рецептите: Валентина Славова

Арома рецепта за рол-он по време на йога и медитация

Освен в арома лампа, можете да ползвате арома композициите в рол-он с масло от жожоба и да втривате блендата на китките и зад ушите, на дланите и да вдишвате аромата.

Рецепта за за рол-он 10 мл жожоба, 6 капки от композиция по избор в стъклен рол-он.

Посочените арома композиции ще откриете на www.ekomag.bg
Автор на рецептата: Валентина Славова

Важно! Между 10-20.02 онлайн магазин www.ekomag.bg няма да работи

В периода 10-20.02.2020г. поръчки през онлайн магазин www.ekomag.bg няма да бъдат изпълнявани. Извиняваме се за причиненото неудобство! Моля, планирайте поръчките си в периода между 3-7.02.2020г., за да бъдат обработени своевременно.

Екипът на Еко Маг

Попитай Валя – Юли 2019

* За маслата Baldini в кулинарията. Ако всеки ден или през ден в едно домакинство се правят десерти, които традиционно се ароматизират с ванилия, лимон и какао, ако за целта се използват ЕМ, това не води ли до прекомерна употреба? Не отиваме ли вече в посока неконсултирана вътрешна терапия?

– Използването на етерични масла в кулинарията не е еднозначно на вътрешния прием с цел терапия. Когато се използват за овкусяване, в зависимост от аромата, се добавят между 1-2 капки при по-силните аромати, до 5-10 капки при по-слабите аромати в голямо количество храна. А ако и храната преминава термична обработка, част от маслата се изпаряват. Освен това овкусената храна не се консумира в цялото приготвено количество наведнъж.

* Каква е разликата между употребата на Baldini композиция и смесване на 2-3 Baldini моно масла в кулинарията? Композицията не е ли предварително смесване на 2-3 моно масла? А като накапя в кекса лимон, ванилия и какао не е ли пак композиция?

– Разликата между аромакомпозициите Baldini и моноароматите Baldini е в това, че независимо, че в композициите същите тези моно аромати, композициите не са регистрирани като продукти, които могат да се използват за овкусяване, а за ароматизиране на помещения. Освен това, в някои от арома композициите имат ЕМ, които не са най-подходящи за овкусяване, например пачули или бензое. Освен това ние не знам какво точно е съотношението на отделните моно аромати в тази композиция.

* Здравейте, има ли подходящо масло за подхранване на коса/ балсам (след море) – за дете на 5 години?

– Маслата, които са подходящи за възстановяване на суха и накъсана коса в следствие на излагане на слънце или солена морска вода са: жожоба, авокадо, сладък бадем. Нанасят се по дължината на косата и престояват до 2 часа. След което се отмиваш с шампоан. Може да се прилага веднъж седмично в продължение на месец докато косата възстанови еластичността и лъскавината си

Любопитно за етеричното масло от Каяпут

Растение от семейството на Миртата. Расте в Индия, Югоизточна Азия и Австралия.
Добива се с парна дестилация на листа и клони.

Етеричното масло от каяпут има противовирусно, антибактериално и имуностимулиращо действие. Антисептик при респираторни заболявания. Изразено антивирусно действие, помага при борбата с инфекции, грип и други простудни заболявания – бронхити, ларингити, болно гърло, синузити Мека алтернатива на масла като евкалипт или чаено дърво.

Използва се при проблеми с акнеична кожа.

Прочиства ума, действа стимулиращо.

Действа ни като напомняне, в забързания свят, в който живеем да открадваме време за себе си и да не губим връзката с природата. Динамиката на неговия аромат е подходящ за офисни пространства, където ще прогони сънливостта и ще енергизира.

Комбинира се добре с аромат на сладък портокал, лимон, лавандула, тамян, мащерка