Етерични масла – съвети за безопасност

Етеричните масла притежават изключително ценни свойства, които могат да се прилагат както за поддържане на физическо, така и психическо здраве.
Неслучайно често се използват като активни съставки в козметиката.
Но не бива да се заблуждаваме, че са безопасни и работата с тях не изисква достатъчно познания и внимание.

Ако знаете как правилно да използвате и дозирате тези силно концентрирани субстанции, ще можете да се възползвате от техните уникални качества по отношение на тялото, кожата и духа си. Но ако си позволите да ги използвате директно неразредени върху кожата си, безразборно да комбинирате голям брой етерични масла едновременно или да игнорирате предупрежденията за безопасна употреба, тогава рискувате вместо да си помогнете и да се разкрасите, да си навредите.

Правило #1
Никога не използвайте етеричните масла неразредени директно върху кожата или в по-висока от препоръчителната концентация, независимо дали става дума за терапия или козметика. Етеричните масла са изключително концентрирани и при такава употреба могат да доведат до редица неприятни последици.
Едно от тях е зачервена и разранена кожа. Проявява се като на мястото, където е нанесено чисто неразредено етерично масло, се появява обрив, сърбеж и мехури като при изгаряне.
Ако ви се случи това, не измивайте разраненото място с вода, а го намажете с растително масло, например бадемово и се консултирайте с лекар възможно най-скоро.
Друга възможна реакция вследствие на неправилната употреба е сензибилизацията. Това е реакция от страна на имунната система, в резултат на което се получава обрив, възпаление и сърбеж. Тези симптоми не е задължително да се проявят на мястото, където са нанесени преди това етеричните масла. При развитието на сензибилизация, засегнатият човек може да получи сходни реакции и от други козметични подукти и да не може да използва временно или за постоянно етеричните масла.


Правило #2

Прилагайте етеричните масла върху бебета, деца и бременни жени с повишено внимание и според указаните препоръки. Повечето етерични масла не са подходящи за тези групи. Но дори и тези от тях, които са допустими за употреба, трябва да се използват в препоръчаните концентрации, а именно 1/2 от стандартната концентрация. Никога не използвайте неразредени етерични масла върху бебета, деца или бременни жени!


Правило #3

Използвайте само етерични масла, които са в срок на годност и са съхранявани правилно, а именно далече от слънчева светлина и източници на топлина, както и с плътно затворени капачки. Някои от маслата могат да оксидират при неправилно съхранение, което да доведе до зачервяване и възпаление на кожата след употреба на етеричните масла.

Правило #4
През лятото бъдето особено внимателни при употреба върху кожата на следните етерични масла: бергамот, горичв портокал, лимон, лайм, грейпфрут, тонка, ангелика. Ако ги нанасяте върху кожата си, дори разредени правилно, но непосредствено след това се изложите на слънце, рискувате да получите изгаряне, засилена пигментация, алергична реакция или да развиете сензибилизация към някое или всички етерични масла. Препоръчително е да използвате тези етерични масла върху кожата си поне 6-8 часа преди излагане на слънце.
Добрата новина е, че етеричните масла от сладък портокал, зелена и червена мандарина не са фоточувствителни и употребата им не показва такива реакции. Независимо от това, ви съветвам когато сте на плаж или в планината където слънчевото нагряване е също така силно, да не използвате етерични масла върху кожата си докато сте изложени на силните слънчеви лъчи.

Като обобщение, бих искала да завърша с това, че ароматерапията изисква много знания и опит, както и респект към силата на етеричните масла. Важно е да осъзнаете, че прилагането на по-високата от препоръчителната концентрация на етерични масла, нанасянето на чисти неразредени етерични масла директно върху кожата или смесването на голям брой етерични масла едновременно в комбинация (повече от 5 на брой), няма да ви помогне по-бързо и да направи лечението по-ефикасно. Неправилната употреба на етерични масла крие рискове и води до сериозно последствия.

Най-популярните приложения на етеричните масла или арома композиции

Ароматизиране на помещения – в арома лампа /дифузер

Арома масаж – в 50 мл. базово масло се добавят не повече от 20 капки от етеричното масло или арома композиция. Вижте идея

Арома вана – добавете от 3 до 5 капки етерично масло в базово масло, изсипете във вана с топла вода и разбъркайте енергично. Можете да използвате комбинация от няколко етерични масла.

Арома кулинария – за ароматизиране на чайове и напитки, коктейли, пайове, кремове и сладкиши, салати. Добавете капките според рецептата и според количеството и вкуса, като предварително се разбърква с мед, сироп или растително масло, след което се добавя към останалите съставки.

Арома компреси – 2-5 капки етерично масло на 2 литра вода.

Инхалации – 2 капки етерично масло в 2 литра вода.

Инхалатор за профилактика или различни емоционални състояния – 15 капки етерично масло, комбинация от етерични масла или арома композиция се накапват върху хартиения тампон на инхалатора.
Арома рол-он – как да си направите сами вижте от идеите ни зарецепти за арома рол-он

Арома душ – 2-3 капки от любимо етерично масло или арома композиция се накапват на пода на душ кабина/ под водната струя на душа.

Почистване на дома

Гаргара – при болки в гърлото – 1 капка подходящо етерично масло в 1 чаша вода.

Като естествен репелент

Домашна козметика и натурални парфюми – как можете да ги приготвите сами ще откриете в предстоящи ни Онлайн курс по Ароматерапия. Следете страничката на Fairy Scents 🙂

16 начина как да НЕ използвате етеричните масла

Да напишем тази статия ни провокираха многобройните, безотговорно дадени съвети в интернет пространството за различни приложения на етеричните масла, които не само са недопустими, а биха били и опасни.

Както бяхме писали в предишна статияИзползвайте етеричните масла разумно и с мярка!
Информирайте се, търсете съвет от сертифицирани ароматерапевти, хора с дългогодишна практика в областта, не се доверявайте сляпо.

Благодарим на всички, които се включиха, като споделиха на какви абсурдни „съвети“ са попадали – важно е да ги запишем и споделяме, за да избегнем и минимизираме случаите на неправилна употреба.

КАК НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ:
1. Да се пие етерично масло от мента за спиране на кърмата.
2. Да се пие етерично масло от пачули за потискане на апетита.
3. Да се пие етерично масло от грейпфрут за засилване на имунната система.
4. С етерично масло от канела да се мажат устните с цел уголемяването им.
5. Да се пие етерично масло от лимон за изчистване на черния дроб.
6. Да се капе директно върху тампон за менструален цикъл масло от хвойна, чаено дърво и лавандула, за лечение на вагинални гъбички.
7. Да се накапват етерични масла директно във ваната, без предварително да са разредени в базово масло.
8. Да се слага двойна доза етерично масло за кулинария в сурови бонбони – „за по-силен аромат“.
9. Да се използва етерично масло от лимон за избелване на зъбите.
10. Да се прилагат комбинации от базови и етерични масла за слънцезащита, дори такива, които могат да предизвикат фототоксична реакция.
11. Да се пие сутрин на гладно чаша вода с етерично масло от лимон.
12. Да се капе етерично масло от лютива мента върху езика за свеж дъх и хигиена на устата.
13. Да се нанася неразредено етерично масло или чиста комбинация от етерични масла върху китките и зад ушите вместо парфюм.
14. Да се накапва неразредено етерично масло от чаено дърво върху засегнат от гъбички нокът.
15. Да се нанася върху кожата на лицето неразредено етерично масло от българска роза или лавандула за бърз подмладяващ ефект.
16. Да се разрежда етеричното в базово масло преди добавянето във водата в арома лампа или дифузер

И накрая припомняме важните правила за безопасна и правилна употреба на етеричните масла – не ги подминавайте, прочетете ги и ги следвайте:

-Етеричните масла не бива да се нанасят неразредени върху кожата.
-Правила за разреждане:за лице – 2 капки общо етерични масла в 10 мл базово масло (1% разтвор, за тяло – 8 капки общо етерични масла в 20 мл базово масло (2% разтвор)
– Децата, бременните, хората страдащи от астма, епилепсия, онкологични заболявания, алергии трябва да използват етеричните масла с повишено внимание и само след консултация със специалист-ароматерапевт. За тях разреждането е на половина от стандартното, посочено по-горе.
– Преди излагане на слънце не трябва да се нанасят върху кожата фототоксичните етерични масла каквито са лимон, грейпфрут, лайм, бергамот, горчив портокал, защото могат да предизвикат зачервявания, алергични реакции или пигментация по кожата.
– Поради високата им концентрация, с етеричните масла се работи в капки. В 10 мл шише с етерично масло има приблизително 200 капки от него
– Използвайте само етерични масла, които са с 100% натурален произход.
– Съхранявайте етеричните масла далече от източници на топлина и светлина. Цитрусовите масла съхранявайте в хладилник.
– Пазете етеричните масла далече от деца и домашни животни.
– Когато използвате етеричните масла, бъдете внимателни да не попаднат в очите или лигавицата на устата.

Ако желаете да научите как правилно да използвате ароматерапията у дома или като част от работата си, можете да се включите в предстоящия онлайн курс по ароматерапия. Информация за курса ще обявим допълнително ТУК

Най-важните правила за употреба на етерични масла

Етеричните масла са силно концентрирани субстанции, затова трябва да се вземат под внимание следните правила:

-Етеричните масла не бива да се нанасят неразредени върху кожата.

-Правила за разреждане:
за лице – 2 капки общо етерични масла в 10 мл базово масло (1% разтвор)
за тяло – 8 капки общо етерични масла в 20 мл базово масло (2% разтвор)

– Децата, бременните, хората страдащи от астма, епилепсия, онкологични заболявания, алергии трябва да използват етеричните масла с повишено внимание и само след консултация със специалист-ароматерапевт. За тях разреждането е на половина от стандартното, посочено по-горе.

– Преди излагане на слънце не трябва да се нанасят върху кожата фототоксичните етерични масла каквито са лимон, грейпфрут, лайм, бергамот, горчив портокал, защото могат да предизвикат зачервявания, алергични реакции или пигментация по кожата.

– Поради високата им концентрация, с етеричните масла се работи в капки. В 10 мл шише с етерично масло има приблизително 200 капки от него

– Използвайте само етерични масла, които са с 100% натурален произход.

– Съхранявайте етеричните масла далече от източници на топлина и светлина. Цитрусовите масла съхранявайте в хладилник.

– Пазете етеричните масла далече от деца и домашни животни.

– Когато използвате етеричните масла, бъдете внимателни да не попаднат в очите или лигавицата на устата.

Богата палитра от етерични, базови масла и продукти за ароматерапия ще откриете тук: www.ekomag.bg

Нежно, внимателно, с грижа -за ароматерапията през бременността

Когато една жена разбере, че й предстои най-хубавото – раждането на нов живот, обикновено този процес на осъзнаване е свързан с лавина от въпроси и емоции.

Бурни емоции, непрекъснато менящи се настроения и непрестанни въпроси 🙂 Кое е най-правилното? Кое е най-доброто? Кое е най-щадящото? Кое е най-полезното?

Разбира се, че всяка майка е готова да проучи, намери и осигури най-естественото, истинско, проверено и здравословно решение, както за нея, така и за бъдещата й рожба. Като се започне от храненето, дрехите, физическите упражнения, натоварването и ..разбира се ароматите и козметиката.

Обикновено дотогава сме залагали смело на силни, натрапчиви, „маркови“ синтетични аромати, козметика, чиито съставки не сме прочитали открай до край. Но по време на бременността някак интуитивно се обръщаме към естествените аромати, щадящата козметика, продукти с био и органичен произход. Инстинктивно ставаме много внимателни и взискателни към продуктите, които ще сложим върху кожата си, към ароматите, които ще изберем да ни съпътстват.

Няколко съвета:

-Винаги проверявайте дали избраното етерично или базово масло може да се прилага при бременни жени, препоръчително е дори да се консултирайте с ароматерапевт. Някои етерични масла се класифицират като фитохормони и могат да предизвикат нежелани състояния, да подействат като маточен стимулант и да предизвикат контракции.

– При бременните, както и при децата винаги намалявайте препоръчваната доза наполовина.

-Ето и някои от позволените за бременни жени етерични масла- лавандула, мандарина, нероли, немска лайка, сандалово дърво, сладък портокал.

Ароматерапия – с удоволствие и мярка

Ароматерапията нашумя доста напоследък. Което е хубаво. Още по-хубаво е, когато хората, които избират да я прилагат се доверяват на правилните специалисти, които да им дадат правилни съвети за правилна употреба на етеричните и базовите масла. За да се постигне желаният ефект. Другото са многобройни… импровизации.

Когато ви трябва съвет относно употребата на етерични и базови масла, потърсете сертифициран ароматерапевт с реален опит в практиката. Не се доверявайте на всяка снимка с ръчно „забъркана“ козметика, която намерите в социалните мрежи. Задавайте въпроси и изисквайте информация.

Ароматерапията не е панацея или изолиран начин за лечение на физическите ни болежки. Напротив, тя залага на холистичния подход, където лечението е не само на физическо ниво, а и на духовно, и емоционално.

Лечението чрез ароматерапия изисква време, постоянство и търпение. Не очаквайте мигновени, светкавични резултати. Бъдете настоятелни и последователни, спазвайте стриктно съветите на ароматерапевта.

С удоволствие и мярка! Неправилната употреба на етеричните масла може да доведе до сенсибилизация и бъдеща непоносимост към различни видове масла. За да се възползвате от техния положителен ефект, използвайте ги разумно. В ароматерапията не важи девизът на Мечо Пух „Колкото повече, толкова повече“. Напротив – тук „По-малко е по-добре“. 🙂

Етеричните масла се измерват в капки, не в чаени или супени лъжици. Прецизността е задължителна за постигане на желания ефект.

Етеричните масла се използват винаги разредени. В базови масла от сладък бадем, гроздови семки, карите, таману, шипка или други. Много рядко, в изключителни случаи можете да използвате неразредено масло само от Лавандула или Чаено дърво. Разреждайте предвид приложението и в зависимост от възрастта на човека, на който ще се прилага крайния продукт. Потърсете надеждна таблица за разреждане или спазвайте препоръката на ароматерапевт.

Няколко капки неразредено етерично масло от канела няма да придадат „WOW” ефект на устните ви, нито пък ще ви подарят „WOW” страстна нощ, ако ги нанесете неразредени върху някои деликатни части. По-вероятно ви очаква „Аууу“ ефект от неразумна употреба.

Кедърът… е не просто кедър. Има огромно значение дали етеричното масло от кедър е от атласки кедър, сибирски кедър или хималайски кедър. Климатичните условия, мястото, територията, от където е растението, от което е добито етеричното масло влияят върху свойствата му. Важен е и специфичния тип на растението. Има разлика дали лайката е немска, римска или мароканска. Съответно има разлика в техните свойства и крайният ефект, който ще постигнете с употребата им. Четете внимателно латинските наименования. Трябва задължително да са обозначени в скоби след името на етеричното масло, с латински букви и наклонен шрифт.

Етеричните масла не са за пиене! Бъдете изключително внимателни към съветите за вътрешна употреба. Под вътрешна употреба се има предвид продължителен прием в системни количества. Етеричните масла ще имат същия ефект, ако ги прилагате в арома лампа или с арома масаж, а не ги пиете. Но – можете да използвате етерични масла за кулинарна употреба – няколко капки в ястията ви ще придадат необикновено очарование, и запомнете това не е системна употреба. Важно е да подбирате само био етерични масла, които са сертифицирани и за кулинарна употреба.

Не импровизирайте, ако нямате необходимите познания за етеричните и базовите масла. Те имат своите тайни и тънкости в приложението. Потърсете арома курс, където да натрупате знания или се доверете на ароматерапевт, който ще ви даде насоки и съвети за правилна употреба, според търсения ефект.

Ароматерапията е за всички, но има групи хора, при които трябва да се прилага внимателно и след консултация с ароматерапевт – при бебета, деца под 3 години, стари хора, бременни жени, кърмачки, епилептици, хора със сърдечни и онкологични заболявания, епилептици и др.

Винаги избирайте качествени, доказани на пазара етерични масла, по възможност био сертифицирани. Ако внимателно подбирате храната, която слагате в устата си, замислете се какво вдишвате и с какво „храните“ кожата си.

Ароматерапията не е просто приятно ухание в дома ви. А етеричните масла не са просто аромати, те имат многобройни приложения. Инфомирайте се за правилната им употреба и ще откриете една необятна вселена, която ще ви изненадва и ще внася невероятни емоции и позитивност в ежедневието ви.

Цитрусовите етерични масла – кои точно са фототоксични?

Знаете ли, че всъщност някои от цитрусовите етерични масла не са фототоксични?

Обикновено при споменаването на етеричните масла от цитруси винаги четем/слушаме предупреждения за фототоксичност (появата на тъмни пигментни петна след излагането на слънце веднага след нанасянето на продукт с цитрусовите етерични масла).

По принцип цитрусовите масла могат да бъдат използвани без притеснение за фототоксичност, ако се спазват някои основни правила за безопасност. Но също е факт, че някои хора са по- разсеяни, дори нехайни и е необходимо да се акцентира и да се обясни подробно, за да бъдат избегнати нежелани реакции върху кожата.

Изброените по-долу етерични масла от цитруси не предизвикват реакция на фототоксичност и могат безопасно да бъдат използвани в продукти за кожата:

Етерично масло от мандарина (Citrus reticulate)
Етерично масло от сладък Портокал(Citrus sinensis)
Етерично масло от Лайм (метод на извличане –парна дестилация) (Citrus aurantifolia)

В изчерпателната книга на Робърт Тисеран Essential Oil Safety са поместени много полезни разяснения и принципи на използването на етеричните масла и избягването на фототоксичността. Ето някои откъси от книгата по темата :

За безопасна употреба на етеричните масла от цитруси, можете да използвате следното разреждане в 30мл Базово масло:
ЕМ Бергамот (метод на извличане – студено пресоване) — 2.4 капки ( можете да закръглите на 2 капки на 30 мл Базово масло)
ЕМ Лимон (метод на извличане – студено пресоване) — 12 капки на 30 мл Базово масло
ЕМ Лайм (метод на извличане – студено пресоване) — 4.2 капки ( можете да закръглите на 4 капки на 30 мл Базово масло)
ЕМ Грейпфрут (метод на извличане – студено пресоване) — 24 капки на 30 мл Базово масло

Ако обичате свежите, енергизиращи цитрусови аромати и искате да се възползвате от многобройните им терапевтични свойства – заложете на безопасната им употреба.

Запомнете, всички фототоксични масла могат да се използват, ако се нанасят на участъци от кожата, които не се излагат на пряка слънчева светлина.

Материалът е по публикация на Aromahead

Aроматерапия за деца

Децата, както и възрастните без съмнение харесват хубавите аромати, което прави ароматерапията особено приятна за приложение. Като прибавим факта, че бебетата и децата все още не са обременени от синтетичните медикаменти, нездравословните храни и стреса, ароматерапията показва много добри резултати в прилагането й при редица детски заболявания.

Ароматерапия при новородени

В повечето случаи новородените имат изключително суха кожа. Обикновено майките се опитват да се справят с проблема с помощта на готовите бебешки масла, които доста често съдържат минерално масло. Всъщност минералното масло не решава проблема, а дори крие риск да го задълбочи. Минералното масло е нефтен продукт и води често до запушване на порите, обриви, сенсибилизация на кожата.

В случаите на суха кожа при новородените, ароматерапията е много ефикасна. Използвайте чисто базово масло от сладък бадем или жожоба, което да втривате в кожата на новороденото след баня и толкова често, колкото е необходимо. Жожобата е течен восък, благодарение на което това масло оставя много фин восъчен слой върху кожата, като по този начин пречи на влагата от памперсите да пробие, в същото време хидратира и задържа естествената влага на бебешката кожа.

Розовото масло е изключително подходящо за сухата и набръчкана кожа у новородените. В 100 мл. масло от сладък бадем добавете 1-2 капки розово масло и нанасяйте с леки масажни движения върху цялата кожа след баня.

Маслото от невен също се прилага успешно при суха кожа, благодарение на ценните регенериращи и овлажняващи качества на невена.

Препоръчваме ви да добавите няколко капки чисто базово масло от сладък бадем във водата по време на къпане. Така водата няма допълнително да изсуши нежната бебешка кожа и ще задържи естествената й влага.

Проблемът с коликите е често срещан у новородените и също така ефикасно се повлиява от ароматерапията. За облекчаване на коликите се прилагат етеричните масла от лайка или лавандула под формата на компреси. В бутилка със студена вода добавете една капка от избраното масло, след което разбийте енергично. Полученият разтвор изсипете в по-голям съд и долейте гореща вода до получаване на приятно топла на допир. С тази вода правете компреси върху коремчето на бебето, като помните, че мястото трябва непрекъснато да бъде затопляно.

Неспокойният сън също е голям проблем при новородените. Често е последствие от колики или никнещи зъби, но за него също има решение. Една капка чисто етерично масло от лавандула или лайка, накапана върху възглавничката или чаршафчето в леглото ще помогне на бебето да се успокои и заспи по-лесно.

Ароматерапия при децата

Болките в ушите са нещо много неприятно, както за самите деца, така и за техните родители. Маслото от лавандула е безценно в тези случаи. Вземете памучен тампон, накапете 1 капка от маслото и поставете във външната част на ухото. Лавандулата има безброй много ценни качества, но едно от основните е болкоуспокояващо.

Настинки и вируси

Едно от най-успешните средства за справяне със запушения нос е етеричното масло от евкалипт. Можете да накапете 1 капка чисто етерично масло от евкалипт в края на възглавницата на вашето дете вечер преди лягане или да добавите няколко капки от него в арома лампа.

Допълнително масажирайте цялото тяло на вашите деца с етерично масло от лавандула, което ще повиши съпротивителните им сили, за да се справят с настинките или вируса. При децата, етеричното масло се разтваря по следната схема: на 50 мл. масло от сладък бадем се добавят 10 капки лавандула.

В случаите на висока температура, отново на помощ идва етеричното масло от лавандула. В голям съд със студена вода, се добавят 3-4 капки лавандула. Правят се компреси, които се поставят на краката докато температурата започне постепенно да спада. Компресите се сменят на всеки 10 минути, след като започнат да се затоплят.

Варицела

Етеричните масла от мента и лавандула са подходящи при появата на струпеи при варицелата. Ментата охлажда и успокоява сърбежа, по същия начин действа и лавандулата. Но трябва да не забравяте, че за разлика от лавандуловото масло, което може да се прилага чисто, маслото от мента се прилага силно разредено. На един литър вода трябва да се добави ¼ капка етерично масло от мента. Полученият разтвор може да се използва като се нанася с памучен тампон върху струпеите.

Кашлица и болки в гърлото

Още при първите появи на болки в гърлото е добре да се започнат гаргари с етерично масло от чаено дърво. Към чаена чаша с хладка вода добавете капка чаено дърво, разбъркайте енергично преди гаргарата. Чаеното дърво е много мощно антисептично средство и ако на време започнете с него, няма опасност вирусът да слезе към гръдния кош.

В случаите когато обаче вече е налице кашлица, най-добре помагат инхалациите с евкалипт, лавандула, босилек. В купа с гореща вода се добавят 1-2 капки от едно от посочените по-горе етерични масла и се прави инхалация в продължение на 10 мин.

Можете да направите масажно масло за кашлица, което да втривате посредством масажни движения в гръдния кош, гърлото и горната част на гърба. Обърнете внимание, че областта на сърцето не трябва да се масажира с тези масажни масла. В 50 мл. масло от сладък бадем добавете 5 капки лавандула и 5 капки чаено дърво.

Агресивност и липса на концентрация

Факт е, че съвременните деца са изключително енергични и хиперактивни, и често срещан проблем е да бъдат овладяни. Отново с помощта на етеричните масла могат да бъдат решени критичните ситуации като липса на концентрация и агресивност у децата.

Изключително подходяща формула е комбинацията от етерични масла от лавандула и лимон. Етеричното масло от лавандула действа балансиращо и успокояващо, понижава нервното напрежение и поощрява спокойствието и тишината. Не случайно етеричното масло от лавандула има подчертано въздействие върху слънчевия сплит, поради което то е изключително ценно при овладяване на гнева и намаляване нивото на агресивност при децата. Етеричното масло от лимон има подчертано тонизиращо въздействие.

То стимулира изтощения ум и повишава концентрацията. Използвайте комбинацията в арома лампа, за да осигурите на децата по-спокойна и приятна атмосфера.

Правила

Има няколко основни правила, които трябва да се съблюдават когато прилагате ароматерапията при деца.

Използвайте за терапия само проверени и качествени 100% натурални етерични масла. Не прилагайте за лечение синтетични масла или такива, които са бленда от натурални и синтетични. По-възможност използвайте етерични масла, за които имате гаранция, че са био (следете за знака на сертифициращата организация). В противен случай, не можете да бъдете сигурни в качеството и чистотата на етеричните масла. Така например маслата от мандарина или портокал, които се получават от студено пресоване на корите на плода, няма да съдържат пестицидите, с които са обработвани корите предварително, тъй като самите плодове са отглеждани на принципа на биологичното производство.

При децата гамата от етерични масла, които могат да се прилагат е силно ограничена. Това са най-вече лавандула, роза, лайка, евкалипт, портокал, мандарина, чаено дърво, лимон.

Концентрацията на използваните разтвори при деца е много по-ниска отколкото при възрастните. Най-широко разпространеният принцип е, че при децата се прилага половината от съотношението, което важи за терапията при възрастните. Така например ако в общия случай на 50 мл. базово масло се добавят 20 капки масло от лавандула, то за децата е препоръчително капките лавандула да бъдат 10 на 50 мл. масло. Винаги спазвайте принципа „по-малко е по-добре”.

Аптечка с етерични масла за спешни случаи

Като майка, която лекува своите деца с помощта на етеричните масла, бих искала да дам няколко съвета. Има няколко етерични масла, които е добре винаги да имате под ръка със себе си в къщи или на път. Можете дори да си направите аптечка за спешна помощ с етеричните масла от лавандула, евкалипт, чаено дърво, лайка.

Спешни случаи

Ако вашето дете падне, наложете удареното място с компрес, накиснат в разтвор от студена вода и една капка лавандула. Така ще облекчите болката и ще предотвратите последващите подутини и синини.

Ако вашето дете се изгори, намажете мястото с чисто неразредено масло от лавандула (1-2 капки). В случаите на слънчеви изгаряния, можете да облекчите неприятното усещане и болки като намажете кожата отново с чисто неразредено етерично масло от лавандула.

Ако вашето дете се пореже, почистете раната и след това измийте мястото с топла вода, в която са добавени капка лавандула и капка чаено дърво. Върху лейкопласта можете допълнително да добавите капка етерично масло от лавандула, за да ускорите процеса на заздравяване.

Ако вашето дете се оплаква от запушен нос, капнете една капка масло от евкалипт върху хартиена салфетка и доближете до лицето, за да вдиша ароматните молекули. Това ще облекчи състоянието на детето, докато вземете последващи мерки.

Ако вашето дете получи пристъпна кашлица, накапете една капка масло от лайка върху хартиена салфетка и доближете до лицето на детето, за да може да вдиша дълбоко. По този начин ще намалее безпокойството от пристъпа и функциите на дихателните пътища ще се подобрят.

Не забравяйте, че ароматерапията е съпътстващо лечение. При всякакви оплаквания от страна на вашите деца, първо се консултирайте с квалифициран лекар, който да постави точна диагноза за състоянието на вашето дете. С помощта на етеричните масла вие можете да ускорите процеса на възстановяване, както и да предотвратите задълбочаване на оплакванията. Най-вече помнете, че употребата на етерични масла помага за подсилване на имунната система. Използвайте ги във вашето ежедневие, за да осигурите на вас и вашите деца една по-приятна и здравословна среда.

Автор на статията: Валентина Славова